"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЗЕРЕНДІ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ ТРОИЦКОЕ  АУЫЛЫНЫҢ НЕГІЗГІ ОРТА МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ  
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОСНОВНАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА СЕЛА ТРОИЦКОЕ  ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЗЕРЕНДИНСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақтың тақырыбы: "Қазақстандық географтардың зерттеулері"

Қазақстанда 27 қыркүйекте атап өтілетін туризм күні аясында 1-9 сынып оқушылары үшін жақын маңдағы орман ауылына туристік жорық ұйымдастырылды. Мақсаты туризмге деген қызығушылықты дамыту, табиғатқа ұқыпты қарау дағдыларын нығайту, ұжымшылдық пен өзара көмек сезімін тәрбиелеу болды. Жорық балалар үшін ұмытылмас әсер қалдырды.
Қазақстанда 27 қыркүйекте атапөтетін туризм күні аясында 1-9 сынып оқушылары үшін қолайлы маңызы орман ауылына туристік жорық ұйымдастырды. Мақсаты туризмге деген қызығушылықты дамыту, табиғатқа байланысты қарау дағдыларын қалыптастыру, ұйымдастырушылық пен өзара көмек сезімін тәрбиелеу болды. Жорық балалар үшін ұмытылмас әсер қалдырды.
Қысқа мерзімді сабақты жоспарлау
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
1.Географиялық зерттеу әдістері
1.1 зерттеулер мен зерттеушілер
Күні:
Сынып: 9

 

 

Сабақтың тақырыбы
Қазақстандық географтарды зерттеу
Оқу мақсаттары
9.1.1.1-география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы айтады
Сабақтың мақсаты
1. Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін бағалау.
2. Әр түрлі білім көздерін қолдана отырып, саяхат бағыттарын талдаңыз

Бағалау критерийлері
1. Географиялық ғылымның дамуына қазақстандық саяхатшылар мен зерттеушілердің үлесін сипаттайды және бағалайды.
2. Карта бойынша саяхатшыларды, Қазақстан зерттеушілерін зерттеу бағытын анықтайды
3. Қазақстан аумағындағы саяхатшылар мен географиялық ашылулар туралы қосымша ақпаратты жинайды, өңдейді

УМН
Қолдану, бағалау.


Тілдік міндеттер
Оқу дағдылары: оқу дағдыларын дамыту, мәтінмен жұмыс істеу
Жазу дағдылары: параграф мәтіні бойынша кестені толтыру, флипчартпен жұмыс
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді ауызша талқылау тапсырмалар арқылы тақырып мазмұнының мәнін ашады.
"Этнография", "металлогендік ғылым" Жаңа ұғымдарымен жұмыс
Құндылықтарды тәрбиелеу
Бұл сабақ құндылықтарды дамытуға ,ұйымшылдыққа және командада жұмыс істей білуге , жауапкершілік пен көшбасшылыққа бағытталған. Құндылықтарды дарыту ұжымда жұмыс істеу ережелерін белгілеу ,қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсету есебінен жүзеге асырылады."Мәңгілік Ел" идеясын жүзеге асыру негізінде жалпыадамзаттық құндылықтарды түсінетін және құрметтейтін тұлғаны тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы 7 сынып-Ұлы географиялық ашылулар мен зерттеулер
Алдыңғы білім
Географиялық зерттеулердің әдістері, формалары
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері
Ресурстар
Ұйымдастыру сәті. Оқушыларды қарсы алу, сыныпта қолайлы атмосфера құру,
сабақта сәтті жұмыс тілеу.
"Сәттілік" стратегиясы арқылы белсенді қарым-қатынас ортасын құру, оқушылардың қалауы бойынша 3 топқа бөлу.Оқушылар өздері қалағандай отырады, сол кезде олар өз сәттіліктерін қайда ұстағанын қалайды.

Сабақтың 1 кезеңі-ынталандыру

Мұғалім-фотосуреттерде кім бейнеленген?


Мұғалім - сізде қандай қауымдастықтар бар?
Біздің Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыз?
Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Оқушылармен жұмыстың әртүрлі кезеңдерінде оқушылардың жұмысын бағалау критерийлерін талқылау.
Білімді өзектендіру
1-тапсырма: жұппен жұмыс.
Саяхатшылар мен олардың зерттеу кезеңдерін байланыстырыңыз.
"Уақыт баспалдақтары" стратегиясы

Сабақтың осы кезеңінде мұғалім оқушыларға дүниежүзілік тарих курсынан өткен тақырыптарды еске түсіруді ұсынады . Мұғалім студенттерге саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдері мен есімдерін үлестіреді, ал студенттер оларды кезеңдермен байланыстыруы керек.

Геродот, П .П. Семенов-Тянь-Шанский, М. Қашқари, Ш. Уәлиханов, С.Цзян, қ. Сәтпаев, М. Ярмухамедов, V Х-ХІІ 19в ХХв


Дескрипторлар:
Саяхатшыны, зерттеушіні оның қызмет ету кезеңімен анықтайды.
Ф. Туралы : Ұғыну жұп "Тұғыры"

Экранда жауаптар көрсетіледі, студенттер өздерінің жауаптарын тексереді және тұғырда осы тақырып бойынша білім деңгейлерін бағалайды.

I орын-мен материалды жақсы білемін.
II орын-1-2 қате (қайталау қажет)
ІІІместо - 3және одан көп (тақырыпты меңгермедім)

Сабақтың 2 кезеңі-түсіну
Жаңа материалды зерттеу
Тапсырма 2. Топтық жұмыс
Оқулықтың мәтіні бойынша Қазақстанның танымал зерттеушілерінің есімдерін жазу тақырыптар бойынша "жүзім шоғыры" нысаны бойынша кластер құру
1 топ: Қазақстан географиясының қалыптасу кезеңдері.
2-топ: қазақстандық географтарды зерттеудің негізгі бағыттары.
3 топ: әлеуметтік-экономикалық географияның дамуына үлес қосқан Экономикалық география ғалымдары.
Постерді бағалау.
Дескрипторлар:
1.Тақырыпты ашу.
2.Ресімдеу жұмыс.
3.Презентацияның қол жетімділігі.

FO: "Екі жұлдыз бір тілек"стратегиясы бойынша өзара бағалау

Физминутка "Мен осылай істей аламын"
Тапсырма 3.(жеке жұмыс)
Атлас бойынша қазақстандық зерттеушілердің маршруттарын анықтап, контурлық картаға түсіру және олардың жолдарын картада көрсету.

Дескрипторлар:
1. Зерттеушілердің бағыттарын анықтайды.
2. Зерттеушілердің бағыттарын қолданады және көрсетеді
Ф.
Критерийлері
Өте жақсы-бәрі сәтті болды
Жақсы - бәрі сәтті болмады
Қанағаттанарлық-аз күш салу керек


Оқушылардың жаңа материалды түсінуін тексеру.
"Миға шабуыл" сұрақ-жауап
1.Параграфтан жаңа терминдер.
2.Мұздықтар мәселелерімен қандай ғалымдар айналысты?
3.Қазақстанда қ. Сәтбаевтың есімімен не байланысты?
4.Рөлі Ш. Уәлиханов географиялық ғылымның дамуы?
Мұғалімнің бағалауы: мақтау


Үй тапсырмасы.
1-параграфты оқыңыз. Хабарламаны дайындау 1."Қазақстан ғылымы мен металлургия өнеркәсібін дамытудағы қ. Сәтбаевтың рөлі"
2.Ш. Уәлиханов-саяхатшы және этнограф.

Сабақтың 3 кезеңі-рефлексия
"Сезім ағашы" стратегиясы
Егер оқушылар сабақтан кейін өздерін жақсы, жайлы сезінсе, онда ағашқа қызыл түсті стикерлер(алма) ілінеді, егер жоқ болса –жасыл.

Саралау-сіз қандай жолмен көбірек қолдау көрсеткіңіз келеді? Оқушыларға басқалармен салыстырғанда қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау
. Саралау тапсырмаларды топтарға бөлу кезінде қарастырылған. Топқа үлестірме материал. Белсенді оқушылар спикер рөлін алады, жұмысты орындауға көмектеседі. Жұмыс топтары пайдалануға мүмкіндік береді қабылдау взаимообучения, қашан мықты оқушылар жұмыс істейді кем қабілетті.
- Зерттеу тапсырмалары арқылы
- Жеке және жұптық жұмыс арқылы
- Ресурстармен жұмыс арқылы
- Білімді өзектендіру кезінде
- Жаңа материалды үйрену кезінде
- үй тапсырмасын орындау кезінде.

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау:
- мұғалімнің бағалауы "ауызша пікір","мұғалімнің мақтауы"
Қалыптастырушы бағалаудың әртүрлі түрлері қолданылды:
өзара бағалау "Екі жұлдыз, бір тілек"., "Тұғырды" Қабылдау
ұғыну "Комплимент",

 

Сабаққа психологиялық көзқарас: "сәттілік"қабылдау
"Уақыт баспалдақтары"
"Мен осылай істей аламын" физикалық минуты шаршауды азайтуға бағытталған.
Қауіпсіздік техникасының барлық ережелері сақталған

Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?
Барлық оқушылар КҚО-ға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?
Бұл бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:


2:

Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарға не назар аудару керек?

Жаңартылған күні: 16.09.2021 10:53
Құрылған күні: 16.09.2021 10:55

Текст