"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЗЕРЕНДІ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ ТРОИЦКОЕ  АУЫЛЫНЫҢ НЕГІЗГІ ОРТА МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ  
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОСНОВНАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА СЕЛА ТРОИЦКОЕ  ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЗЕРЕНДИНСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

«Адал азамат – Адал еңбек – Адал табыс»

 

 

2-тоқсан

Қараша – әділдік және жауапкершілік айы

 

Күні:

04.11.2024 ж

 

Сынып жетекші:

 

 

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтың тақырыбы:

«Еңбегі адал жас өрен» жобасы.

«Адал азамат – Адал еңбек – Адал табыс»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

№ 9-САБАҚ 

9- сыныg:«Жасөспірім және еңбек қатынастары»

 

Сабақтың мақсаты:

Білімалушыларды адал еңбек етіп, адал табыс табуға үйрету. Жас ұрпақтың бойына адамершілік қасиеттерін сіңіре отырып, тағылымды тәрбие мен адалдық қасиеттерін ұғындыру.  Адам еңбегін бағалай білуге, еңбек адамдарын сыйлай білуге тәрбиелеу.

 

Құндылық:

Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

-өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

-түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

-өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

-еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

 

Апта дәйек сөзі:

Әділдік пен жауапкершілікбіртұтас ұғым!

 

Қауіпсіздік мақсаты міндеті:

Сабақтың мақсаты: білім алушылардың еңбек қатынастары, кәмелетке толмағандардың еңбек құқықтары туралы түсініктерін қалыптастыруға ықпал ету.

 

Сабақтың барысы:

 

           

 

Сабақтың кезеңі/ уақыты.

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың басы (13 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі 

Психологиялық ахуал

-Мемлекеттік әнұран орындалады

 Бір түрлі қима қағаздар арқылы

1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлу.

ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

№ 9 САБАҚ.

9- сыныптар: «Жасөспірім және еңбек қатынастары»

Кез келген жұмысшы өзінің құқығын білуі тиіс. Алайда, қазіргі күннің өзінде жасөспірімдерді ескермеген жағдайда, ересек азаматтардың өздері еңбекке қатысты құқықтарын біліп жатпайды. Жасөспірімдердің еңбек құқықтарын білмеуі, келісім – шартты дұрыс қарамауында немесе жұмыскерлік тәжірибесі болмауына қатысты болып жатады. Ендігі кезекте «еңбек құқығы» туралы сөз қозғап кетейік. Еңбек құқығы жалдамалы жұмысшылардың еңбегін реттейтін құқық саласы болып табылады және ҚР Конситуциясына сәйкес әрбір азамат еңбек ету бостандығына, қызмет пен кәсіп түрін еркін таңдауына құқығы бар. Еңбек заңнамасында 16 жасқа толған азаматтарды ғана жұмысқа алуға болады. Жекелеген жағдайларда 15 жастағы, кейде 14 жастағы жасөспірімдерді де жұмысқа алуға рұқсат етіледі, бірақ мемлекеттік қызметке кіруші тұлғалардың жасы 18 жастан кем болмауы тиіс. ҚР Еңбек кодексінің 10 – бабына сәйкес, еңбек қатынастары, сондай – ақ еңбек қатынастарына тікелей байланысты өзге де қатынастар еңбек шартында, жұмыс берушінің актісінде, келісімінде және ұжымдық шартта реттеледі. Жас өспірімдердің келісім - шартқа қол қоймас бұрын ескеруге қажетті талаптары: еңбек шартының нормасы заңға сәйкес болуы, жұмыс уақытының дұрыс белгіленуі, қызметкер жұмыс орнында жарақат алса жұмыс берушінің әлеуметтік жәрдемақы төлеуге жауаптылығы және ең бастысы, келісім – шартты өзгертуге, толықтыруға, тоқтатуға және бұзуға құқылы болуы тиіс. Сондықтан, ен бірінші, келісім шартқа қол қоймас бұрын, оны мұқият оқып шығу керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осы тұста ұлы тұлғалардың осы тақырып төңірегінде айтқан ой толғамдарын назарларыңызға ұсынғанды жөн санап отырмыз.

 

 

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

 

Психологиялық ахуал

Оқушылардың пікірі тыңдалады

 

2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) Жеке шегаралар қандай? • Физикалық шегаралар – бұл біздің жеке жайлылық аймағымыз деп санайтын айналамыздағы кеңістік. Бұл біздің және біз қарым-қатынас үшін қолайлы деп санайтын басқа адамның арасындағы қашықтық болуы мүмкін. • Эмоционалды шегаралар – бұл біздің сезімдеріміз бен эмоцияларымыз, біз оны ешкімнің бұзғанын қаламаймыз. Мысалы, бұл біздің жеке өміріміз болуы мүмкін, оны біз бөгде адамдармен талқылағымыз келмейді немесе бұл біздің жеке өміріміз болуы мүмкін, біз ешкімнің қорлағанын немесе кемсіткенін қаламаймыз. • Психологиялық шегаралар – бұл біздің сенімдеріміз, құндылықтарымыз және дүниетанымымыз, біз ешкімнің оны бұзғанын немесе өзгертуге мәжбүрлегенін қаламаймыз. Мысалы, бұл біздің айналамыздағы адамдардың қысымымен өзгерткіміз келмейтін діни көзқарасымыз болуы мүмкін. Немесе біздің кәсіби мансабымыз болуы мүмкін, біз ешкімнің біздің шешімдеріміз бен әрекеттерімізді шектегенін немесе басқарғанын қаламаймыз. • Олар не үшін қажет? Жеке шегараларды белгілеу – бұл басқа адамдармен сау қарым-қатынастың маңызды аспектісі. Бұл бізге тәуелсіздігімізді, өзін-өзі құрметтеуімізді және таңдау еркіндігімізді сақтауға көмектеседі.

 

 

 

 

 

 

Компьютер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пайдалы сілтемелер: https://youtu.be/Fk3EcLgJsgY https://youtu.be/DsjtBSucAI

 

 

 

 

Ортасы (20 мин)

 

 

 

 

 

Озық әрі табысты елге айналу үшін қоғамда қандай құндылық үстемдік құруы керек. Қоғамда адалдық үстемдік құратын болса жетер жетістіктердің көп болатынын айтты Қасым-Жомарт Тоқаев Ұлттық құрылтайдың үшінші отырысында. «Әрине, мұның бәрі қатып қалған қағида емес. Алайда, ұлттың жаңа сапасын қалыптастыру жолындағы негізгі бағыт-бағдар бола алады. Еліміздегі әр бір азамат осы басты құндылықтарды берік ұстануы керек. Мен ұсынған «Адал азамат» ұғымы мұның бәрін түгел қамтиды. Сонымен бірге бұл Әділетті Қазақстан идеясымен үндесіп жатыр. Біз осы іргелі құндылықты ұрпақ санасына сіңіре беруіміз керек.

Адал азамат дегеніміз – жақсы қасиеттерге ие болып, адал еңбек ететін және табысқа адал жолмен жететін адам. Яғни, адалдық пен әділдікті бәрінен биік қояды. Озық ойлы ұлт болу үшін бүкіл қоғам сана-сезімін өзгертіп, жаңа құндылықтарды орнықтыруы керек. Әр бір адам «Адал азамат» деген атқа лайық болса, елімізде әділ қоғам орнайды. «Адал адам – Адал еңбек – Адал табыс» – бір-бірінен ажырамайтын ұғымдар. Осы үштағанды озық әрі табысты елге айналудың басты кілті деуге болады», - деді Мемлекет басшысы. 

Адал еңбек деген ұғым нені білдіреді?

Еңбектің жемісі дегеніміз не?

-Болашақта адал еңбекпен табыс тапқанды қалайсыңдар ма?

Бүгінгі тәрбиелік шарамызды адал еңбек тақырыбына байланысты түрлі тапсырмалар орындап білімдерімізді сынаймыз.

Ол үшін біз «Адал жастар» еліне сапар шекпекпіз.

  Еңбек қылмай тапқан мал дәулет болмас,

Қардың суы секілді тез суалар.

(Абай)

Еңбексіз өмір кешуге жол жоқ.

Күшіңе сенбе, адал ісіңе сен. (М.Әуезов)

—Бұл қандай мамандық? (жұмбақ шешу)

Алатаяқ ұстаған,

Жол  тәртібін нұсқаған.

Өміріңді күзеткен,

Ысқырығы күшті адам.

/милиционер/

2. «Біз –еңбекқор жастармыз» бір шумақ өлең шығару. «Ортадағы қаламсап» стратегиясы бойынша біршумақ өлең шығарады.

 

 

 

Шешен кісі сөз бастар,

Адал кісі  - ел бастар.

(Жамбыл Жабаев)

Күшіңе сенбе, адал ісіңе сен.

(Мұхтар Әуезов)

Ойың адал болғанмен, орындағаның олақ болса, ұнатпадың деп өкпелей алмайсың

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адамды адам еткен – еңбек» — деп Фрейдрих Энгельс айтқандай, адамның адам болып қалыптасуында еңбек шешу-ші роль атқарғандығын, адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзіде жетіліп кемелдене бергенін,сөйтіп талмай, қажымай еңбек етудің арқасында адамзат қоғамы жан-жақты дамып, жетіліп осынау жоғары өркениетке жетіп отырғандығын бүгінгі шарада айтып жеткіздік. Олай болса, «Адал еңбектің нәтижесі адамды қуанышқа бөлейді. Адам өз мақсатына ерінбей еңбек еткендеғана қол жеткізе алады» — дей келе, жақсы әуен тыңдай отырып, қолымыздан ұстай отырып бір-бірімізге игітілектер айтып шарамызды аяқтаймыз.

 

 

 

 

 

 

Оқиды.

 

-Оқушылар сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады.

 

Оқушылар сұрақтарға кезекпен жауап береді.

 

 

 

«Ортадағы қаламсап» стратегиясы бойынша бір шумақ өлең шығарады.

 

 

 

 

 

                        

Соңы

 

 

 

 

 

Адамды адам еткен – еңбек» — деп Фрейдрих Энгельс айтқандай, адамның адам болып қалыптасуында еңбек шешу-ші роль атқарғандығын, адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзіде жетіліп кемелдене бергенін,сөйтіп талмай, қажымай еңбек етудің арқасында адамзат қоғамы жан-жақты дамып, жетіліп осынау жоғары өркениетке жетіп отырғандығын бүгінгі шарада айтып жеткіздік. Олай болса, «Адал еңбектің нәтижесі адамды қуанышқа бөлейді. Адам өз мақсатына ерінбей еңбек еткендеғана қол жеткізе алады» — дей келе, жақсы әуен тыңдай отырып, қолымыздан ұстай отырып бір-бірімізге игітілектер айтып шарамызды аяқтаймыз.

 

 

Рефлексия жасайды.

жақсы әуен тыңдай отырып,қолымыздан ұстай отырып бір-бірімізге игі тілектер айтып шараны аяқтайды.

 

 

 

 

 

 

 

презентация

 

 

 

 

 

 

Жаңартылған күні: 05.11.2024 11:34
Құрылған күні: 05.11.2024 11:34

Текст