"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЗЕРЕНДІ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ ТРОИЦКОЕ  АУЫЛЫНЫҢ НЕГІЗГІ ОРТА МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ  
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОСНОВНАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА СЕЛА ТРОИЦКОЕ  ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЗЕРЕНДИНСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Тақырыбы: "л – л дыбыстарының дифференциациясы. Әріп Л.»

Тақырыбы: "л – л дыбыстарының дифференциациясы. Әріп Л.»
Сабақтың мақсаты:
Л дыбысының дұрыс айтылуын бекіту және Л – Л дыбыстарын есту арқылы ажырату (саралау); "л әрпі"ұғымын бекіту.
Міндеттері:
Түзету-білім беру:
– Л-л дыбыстарының слогдарда, сөздерде, сөйлемдерде, жаңылтпаштарда дұрыс айтылуын нақтылаңыз.
- Сөздерде л – л дыбыстарының болуын анықтауға жаттығу.
Түзете-дамыта оқыту:
- Артикуляциялық аппарат мүшелерінің қозғалғыштығын жақсарту.
- Интонациялық экспрессивтілікті дамыту.
- Ойлау, зейін, ұсақ және жалпы моториканы дамыту.
- Қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
- Фонемалық естуді дамыту.
- Дыбыстық-әріптік талдау дағдыларын жетілдіру.
- Грамматикалық дұрыс сөйлемдерді құрастыру қабілетін дамыту (бастапқы формада ұсынылған сөздерден).
Түзету-тәрбиелік:
- Сабаққа деген қызығушылықты, қойылған міндеттерге жетуге деген ұмтылысты тәрбиелеу.
- Өзін-өзі бақылау, табандылық және шыдамдылық дағдыларын тәрбиелеу.
Құрал-ЖАБДЫҚТАР. Артикуляциялық гимнастикаға арналған айналар, сөздерді талдауға арналған жеке жиынтықтар, тақырыптық суреттер, Лада қызы, Лева ұл, данно, кірпі бейнеленген шляпалар және "буын жинаңыз" ойынына арналған әріптер, "сөз жинаңыз" ойынына арналған алма суреттері (буындары бар), сөйлемнің демо – схемасы.
САБАҚ БАРЫСЫ.
I. Ұйымдастыру сәті.
Сәлеметсіз бе, балалар!
Бүгін бізге қонақтар келді. Оларға сәлем айтайық!
Біз алаңдамаймыз!
Бүгін қандай Сан? (19 ақпан, сәрсенбі)
Есімдері дауысты дыбыстан басталатын балалар отырады.
Атаулары саңырау дауыссыз дыбыстан басталатын балалар отырады.
Есімдері дауыссыз дыбыстан басталатын балалар отырады.

II. САБАҚТЫҢ НЕГІЗГІ БӨЛІГІ.
Балалар! Бүгін бізге сабаққа қонақтар келді-қыз ЛАДА мен бала ЛЕВА.
Оларға артикуляциялық гимнастиканы қалай жасау керектігін көрсетейік!
Алдыңызға айна қойыңыз! Біздің тілдерімізге ұтқыр және мойынсұнғыш болуға көмектесеміз!
АУЫЗ ҮЙІН АШЫҢЫЗ.
ТОМНЫҢ ҮЙ ИЕСІ КІМ?
ОНДА ТІЛ ШЕБЕРІ БАР.
ОЛ ҮЙДЕ ЫҢҒАЙЛЫ.
ЕСІКТЕР-ЕРІНДЕР-ИКЕМДІ!КҮЛКІГЕ АЙНАЛУЫ МҮМКІН.
ОЛАР ТҮТІККЕ ЖИНАЛА АЛАДЫ.КЕЙІН-ТАҒЫ ДА КҮЛІҢІЗ!
ӘТКЕНШЕКТЕ БОЛДЫ,
ЖОҒАРЫ ЖӘНЕ ТӨМЕН ТҮСІП КЕТТІ!
ӨЗІМДІ СЫНАҒЫМ КЕЛДІ УГОЩЕНЬЯ –ЕЛІМІЗДЕГІ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНЕ ТАБЫС ТІЛЕДІ ЯЗЫЧОК ТОСАП!
ЕНДІ БІЗДІҢ ТІЛІМІЗ АСПАНДЫ-ТӨБЕНІ БОЯЙДЫ!
Жарайсыңдар, балалар! Артикуляциялық гимнастика өте жақсы жасалды!
Менің ойымша, Лада мен Леваға өте ұнады!
Айтыңызшы, қыздың есімінде біз қандай алғашқы дыбысты естиміз?
(Л. Дыбысы) Дұрыс!
Бұл дыбысты дұрыс және әдемі айту үшін не істеу керек? (тілді жоғарғы тістерге қойыңыз).
Осы дыбысты бірге айтайық: L-L-L-L.
Бұл дыбысты кім сипаттай алады?(Дауыссыз, қатты, қатты) бәрі дұрыс па? Бірге болайық!Бұл дыбысты қандай түспен белгілейміз? (Көк) Дұрыс! Молодцы!
Баланың есімінде біз қандай алғашқы дыбысты естиміз?
(Дыбыс Л.) Дұрыс па? Бұл дыбысты кім сипаттайды?(Дауыссыз, дауысты, жұмсақ) біз бұл дыбысты қандай түспен белгілейміз? (Жасыл) Дұрыс! Молодцы!
Бұл дыбыстардың айырмашылығы неде деп кім айта алады – L және L? (Л – қатты, Л-жұмсақ).
Өте дұрыс!
Л және Л дыбыстарын қандай әріппен белгілейміз?
(Қараңызшы, балалар, тақтаға бірнеше әріптер ілінген.(Маша), біз L және L дыбыстарын білдіретін әріпті таңдаңыз!)
(Бірнеше әріптен тұратын бала дұрыс жазылған Л әрпін таңдап, оны тақтаның ортасына қояды.)
Балалар, Армандайық, л әрпі қандай?
Л әрпін саусақтардан жасайық!
О, балалар, Лада мен Лева біз үшін түрлі ойындар дайындады! Ойнайық!!
1 "ЭХО" ойыны.
(Балалар логопедтің буындарын қайталайды)
ЛА-ЛО-ЛУ АЛ-АЛ-ОЛ
ЛИ-ЛА-ЛАЛО-ЛИ-ЛУЛУ-ЛА-ЛО және т.

2 "керісінше айт" ойыны.
ЛА-ЛА-ла-ло-ле-ле
ЛУ-ЛУ - Лу-Лу-Лу

3 "буын жинаңыз" ойыны»
Бұл ойын үшін балалар кірпі бейнеленген шляпалар киеді. Әр бала әріпті ұстайды. Бір балада – л әрпі, басқаларында-А, О, У, э, Ы, и.
Балалар кезек – кезек баланың оң жағында немесе сол жағында тұрады, оның қақпағында дауыссыз дыбыс бар-Л. қалған балалар алынған буындарды дауыстап оқиды:
Л + У ( ЛУ) О + Л (ОЛ) Л + О (ЛО) И + Л (ИЛ) Л + А (ЛА)
А + Л (АЛ) Э + Л (ЭЛ) Л + Э ( ЛЭ)
Л + И (ЛИ)
Қосымша сұрақ:
ЛА буынының АЛ буынына айналуы үшін не істеу керек? (және т. б.)
О, балалар! Бізге біреу келе жатқан сияқты!
(Жаңа кейіпкер пайда болады-данно.)
Балалар, данно бізге өзі жеңе алмайтын тапсырмаларды әкелді. Көмектесеміз оған?
Ол Лева мен Лада үшін суреттер әкелді!
Қайсысы екенін көрейік! (тақтаға суреттер ілінеді:л - шатыр, үйшік, өшіргіш, шам, доп, алма, пияз; Л-баспалдақ, вафли, мұз, лимон, шаңсорғыш, булочка, доңғалақ)
Шығыңыз, (Денис), тақтаға барып, сізге ұнайтын суретті таңдаңыз!
Сіз оны кімге, Лада немесе Леваға бересіз?
Неліктен? (Өйткені бұл сөзде L/L дыбысы бар)
Жарайсыңдар, балалар! Суреттерді дұрыс бөліңіз!
Балалар, ал кірпі біз үшін бір нәрсе әкелді! Көрейік! О, бұл алма!
ИЯ, қарапайым емес, сиқырлы! Әр алмада қандай да бір буын жазылған!
Алмадағы әр буынды оқып көрейік! (Логопед тақтаға алма іліп қояды, балалар оларға жазылған буындарды оқиды): ЛА, ПА, ЛИ, ПА, БЕЛ, КА, КУК, ЛА.

Балалар, бірақ осы слогдардан сөз құрастыруға тырысайық! Тек міндетті шарт – бұл сөздерде біз Л немесе Л дыбысын естуіміз керек!
Бірінші сөзді кім жасай алады? Тақтаға шығыңыз, Олеся!
(Балалар тақтаға жақындап, осы буындардан сөздерді бүктейді: қуыршақ, сарай, табан, Линден).
Жарайсыңдар, балалар!
Физикалық минут өткізейік!

Балалар, Лада мен Леваның біз үшін тағы бір міндеті бар! Олар бізден Линден сөзіне талдау жасауды сұрайды. Шешіп?Конверттерден бізге қажет нәрсенің бәрін алыңыз.
Сонымен, Линден сөзі.
Біз осы сөздерді білдіретін жолақты таратамыз.
Бұдан әрі – санаймыз буындар. Дайындап, алақандары, отхлопываем сөз ЖӨКЕ. Онда қанша буын бар? (2)
Бірінші буынды атаңыз. (ЛИ)
Екінші буынды атаңыз. (ПА)
Сөздегі алғашқы дыбыстың сипаттамасы: l дыбысы дауыссыз, дауысты, жұмсақ.
Бұл дыбысты қандай шеңбермен белгілейміз? (Жасыл)
Екінші дыбыстың сипаттамасы: дыбыс және-дауысты дыбыс.
Бұл дыбысты қандай шеңбермен белгілейміз? (Қызыл)
Үшінші дыбыстың сипаттамасы: P дыбысы дауыссыз, саңырау, қатты.
Бұл дыбысты қандай шеңбермен белгілейміз? (Көк)
Төртінші дыбыстың сипаттамасы: а дыбысы – дауысты дыбыс.
Бұл дыбысты қандай шеңбермен белгілейміз? (Қызыл)
Бұл сөзде қанша дауыссыз дыбыс бар? (2)
Бұл сөзде қанша дауысты дыбыс бар? (2)
Бұл сөзде қанша дыбыс бар? (4)
Қанша буын? (2) неге? (Өйткені сөзде 2 дауысты дыбыс бар)
Жарайсыңдар, балалар! Барлығын конверттерге салыңыз.
Енді балалар, біздің барлық қонақтарымызға Данноға да, Леваға да таза тілдермен, тілдің бұрылыстарымен және біз үйренген өлеңдермен сөйлесейік!
ШАМ ҚҰЛАП, БІРДЕН ҚҰЛАДЫ.
ТЫШҚАН ҚОРҚЫП, БҰРЫШҚА ТЫҒЫЛДЫ.
МЫСЫҚ ҚАШЫП КЕТТІ ЖӘНЕ ІСТЕРДІ ҰМЫТЫП КЕТТІ.
ЛАРА СЫПЫРҒЫШПЕН СЫНҒАН.
ЛУ-ЛУ-ЛУ, ЛУ-ЛУ,
ҚАСҚЫРЛАР АЙҒА АЙҚАЙЛАЙДЫ.

ОЛ-ОЛ-ОЛ, ОЛ-ОЛ-ОЛ,
ЕПТІ ТОҚЫЛДАҚ ДОЛБИТ САНЫ.
ПИЯЗ НАУАСЫНА БАРДЫ,
НАУАДАН ПИЯЗ ПИЯЗЫН САТЫП АЛДЫ.
МАЛАНЬЯ ӘҢГІМЕЛЕСТІ-СӨЙЛЕСТІ,
ИӘ БАРЛЫҚ ВЫБОЛТАЛА.
СҮТ ТӨКТІ АНТОШКА,
СҮТ ЛАКАЛА МЫСЫҚ.
БАРЛЫҚ ЛАКАЛА ЖӘНЕ ЛАКАЛА,
ӘЗІРГЕ ЛУЖА ЖОҚ, ЖОҒАЛЫП КЕТКЕН.
ОРЫНДЫҚТАҒЫ МЫСЫҚ ЖАТЫП ҚАЛДЫ,
ЖУРНАЛДЫ ЕДЕНГЕ ТАСТАДЫ.
ШҰЖЫҚТАРДЫ ЖАРТЫ КИЛО ЖЕДІ
ЖӘНЕ СҮТТІ ЛАКТАЙДЫ!
ЛЕНА ТҮЙРЕУІШТІ ІЗДЕДІ,
АЛ ПИН ДҮКЕННІҢ АСТЫНА ҚҰЛАДЫ!
ДҮКЕННІҢ АСТЫНА КӨТЕРІЛУ ЖАЛҚАУЛЫҚ БОЛДЫ,
МЕН КҮНІ БОЙЫ ТҮЙРЕУІШ ІЗДЕДІМ!
Жарайсыңдар, балалар!
Қорытынды сабақ.
Балалар, сіздер бүгін жарайсыздар!
Өте тырысты!
Сабақта сіз үшін ең қиын не болды?
Не ұнады?

Жаңартылған күні: 12.04.2021 11:06
Құрылған күні: 12.04.2021 11:06

Текст