Кәсіптік бағдар беру сабақтары

Бастауыш мектеп, 1-4 сыныптар

Бұл кезеңде балабақшада кәсіптермен танысу шақырылған мамандармен кәсіптік бағдар беру сабақтары, экскурсиялар, тақырыптық сыныптан тыс сабақтар, ертеңгіліктер және т. б. арқылы жалғасады. бастауыш сынып оқушылары еңбекке құндылық қатынасын қалыптастырады, оқу-танымдық іс-әрекеттің әртүрлі түрлеріне (ойын, Еңбек, әлеуметтік, зерттеу) тікелей енгізу арқылы қызығушылықтар мен қызығушылықтар дамиды. оқу қажеттілігі.

Бастауыш мектепте қазірдің өзінде осы сәтті жіберіп алмау және балаларды алдағы мамандық таңдауына уақытында қызықтыру маңызды. Көптеген үйірмелер, қызығушылықтар бойынша қосымша сабақтар үлкен көмек болады. 3 - сыныптан бастап Оқушылар үшін психологиялық ойындар мен сабақтарды біртіндеп енгізуге болады.

Орта мектеп, 5-7 сыныптар

Балалардың орта мектепке ауысуымен кәсіптік бағдарлау әр түрлі ойындармен жалғасады: іскерлік, кәсіптік бағдарлау, психологиялық. Бұл мамандықтар әлемі туралы білімді кеңейтуге қол жеткізеді және өзіне қызықты мамандықты таңдауға алғашқы қадамдар жасауға мүмкіндік береді. Оқушылар өздерінің қызығушылықтары мен мүмкіндіктерін түсіне бастайды, мүмкін мамандықтардың бағыттары туралы негізгі түсініктерге ие болады, әртүрлі мамандықтардың талаптарымен танысады.

Орта мектеп, 8-9 сыныптар

Бірінші бітіру сыныбы мен алғашқы маңызды мемлекеттік емтихандар жақындаған сайын ойындар мен экскурсиялардан кәсіптік бағдар беру жұмысы оқушылардың одан әрі оқыту бейініне мақсатты түрде жәрдемдесуге көшеді, бұл мамандықтарды таңдау мүмкіндігін тарылтады және одан әрі оқу және еңбек жолын жеңілдетеді.

8-9 сыныптарда мектеп психологының белсенді диагностикалық жұмысы басталады, мамандықты саналы түрде таңдау сабақтары өткізіледі. Оқушылар қызметкерлерге (ТЖМ, білім беру, медицина және т.б.) жоғары талаптар қоятын аса маңызды мамандықтарды оқиды. Факультативті сабақтар мен терең қызығушылықтар үйірмелері өздерінің құндылықтары мен мүдделерін білуде және мамандықты саналы түрде таңдауда үлкен рөл атқара бастайды.

Мектеп психологы мұғалімдермен бірлесіп белгілі бір мамандықты таңдау, баланың мүдделері, қабілеттері, денсаулығы мен кәсіп талаптарының барабар арақатынасы мәселелері бойынша жеке және топтық кеңес береді.

Жаңартылған күні: 19.10.2022 17:19
Құрылған күні: 19.10.2022 17:19