Карантиннен қалай аман қалуға болады: психологтың отбасы үшін кеңестері

Карантиннен қалай аман қалуға болады:

психологтың отбасы үшін кеңестері

Бүкіл әлем құлайтындай көрінген жағдайда тыныштық сақтау қиын. Экономикалық жағдай өзгеруде, басқа елдерден жағымсыз жаңалықтар келеді. Бұдан кейін не болады? Дағдарыстан кейін өмір қандай болады?
Адамның травматикалық оқиғаға реакциясы толқуды, өткір қорқынышты, бақыланбайтын дүрбелең реакциясын, өзін-өзі толықтай жоғалтқанға дейін көрінуі мүмкін. Қазір көпшілігіміз жаңалықтарды үнемі қадағалап отырамыз, ауру-сырқаулардың статистикасын қадағалап отырамыз, пікір алмасып, пайда болатын қатерге қарсы тұру әдістерін талқылаймыз. Көптеген адамдар апта бойы үйде жақын адамдарымен шектелген жерде өткізуге мәжбүр болады, бұл көптеген адамдар үшін бұл жаңа тәжірибе. Осыған байланысты отбасылық, тұлғааралық қатынастарда бұрыннан құтылуға болатын жаңа қиындықтардың пайда болуын болжауға болады.

Бұл жағдай бізді мәжбүр ететін сынақтың бір түрі. Біреу оның қасында керемет адамдардың өмір сүретініне және отбасы мүшелеріне, туыстарына жақындай түсетініне сенімді болады және бұл жағдайдың кейбіреуі бір-бірінен алыстауы мүмкін. Біздің жұмысымыз көп жағдайда бізге, даналығымызға, берілу қабілетімізге, ымыраға келу қабілетімізге байланысты.

Не істеуге болады?

«Тоқта!» Ережесі.

Күрделі стресстік жағдайда «Тоқтат!» Деген бұйрықпен тоқтаған пайдалы. Содан кейін эмоцияларды, сезімдерді және байсалдылықты тастауға тырысыңыз, жағдайға жан-жақты қараңыз. Жағдайды драматизациялау нәтижелі емес екенін түсінуге тырысыңыз, өйткені бұл туындаған мәселелерді шешуге әкелмейді. Әрі қарай, байыпты ойлаңыз және ықтимал қолайсыз салдарды азайту үшін жасаған әрекеттеріңізді есептеңіз, қисынға жүгініңіз.

Жоспар

Талдаудан кейін барлық жағдайларды нақты бағалай отырып, жоспар құрыңыз. Әр заттың салдары туралы ойланыңыз. Бұл сіз жағдайды басқара алатындығыңызға және сіз өзіңізді жеңу үшін бәрін жасап жатқандығыңызға түсінік береді.

Үйдегі жағдай

Отбасының қауіпсіз, қолдаушы, тыныш, мейірімді атмосферасын құрыңыз және қолданыңыз. Бір-біріңді мақтап, мадақтаңдар, әзілдесіңдер Бір-біріңе ұқыпты қара. Отбасылық рәсімдерді қолданыңыз, жаңаларын ойлаңыз

Егер әр бөлмені бөлу мүмкін болмаса, онда жас балалар парақтардан, жеңіл көрпелерден үйшік жасай алады; ата-аналар сонымен бірге оларға біраз уақыт жалғыз қалуға мүмкіндік беретін аумақты бөліп алуы керек. Бұл мәселені әр отбасы өздігінен шеше алады, мұнда талқылау, үйлестіру қажет

және ережелерді барлық отбасы мүшелеріне ыңғайлы ұстаңыз. Автономияның дұрыс арақатынасы және бірге уақытты жақсы өткізу отбасыңыздағы тұрақтылық пен өркендеудің маңызды факторы болып табылады.

Денсаулық

Өз денсаулығыңызды және үй шаруашылығының денсаулығын бақылаңыз. Ұйқы жеткілікті. Тамақтанудың жетіспеушілігі иммунитетті төмендетеді және сізді ауруға осал етеді. Дене шынықтырумен айналысыңыз, мұны барлық отбасы мүшелеріне ойын түрінде жасауға болады. Бір-біріңді жігерлендір. Фитнес, йога және т.б. арналған бағдарламалармен Интернеттен пайдалы бейнелерді таба аласыз.

Қазір үйде болу туралы ұсыныстар бар, бірақ ешкім көктемгі таза ауамен дем алуға тыйым салады. Егер сіз қалада тұрсаңыз, балконға барып, терезелерді ашыңыз, күн мен көктемді тамашалаңыз.

Тамақтану

Қиын психологиялық жағдайда метаболизмді дұрыс сақтау маңызды. Тамаша және сапалы тамақтану туралы қамқорлық жасаңыз. Өзін-өзі оқшаулау кезінде диетаға көбірек жемістер мен жарма қосыңыз. Тамақтану теңдестірілгені жөн. Уақытты жаңа нәрсені дайындауға пайдаланыңыз. Мүмкіндігінше, отбасының басқа мүшелеріне тамақ дайындау тәртібін орнатыңыз, балаларды тартыңыз.

ақпарат

Егер сіз жаңалықтардың берілуін бақылауға көп уақыт жұмсасаңыз, бұл алаңдаушылық пен алаңдаушылықты арттырады. Ағымдағы жаңалықтардан хабардар болу үшін сенуге болатын 1-2 сенімді ресурстарды таңдаңыз. Жаңалықтармен және оларды талдаумен нақты уақытты, мысалы, күніне 2 рет, таңертең және кешке, бірақ ұйқыға дейін 2 сағаттан кешіктірмей беріңіз.

Байланыс

Өзіңізді қарым-қатынастан айырмаңыз. Жағдайлардағы өзара әрекеттесуден аулақ болу керек. Сіз достарыңызбен, әріптестеріңізбен, таныстарыңызбен, туыстарыңызбен телефон арқылы сөйлесе аласыз, заманауи интернет-ресурстарды қолдана отырып конференциялық қоңырау ұйымдастыра аласыз. Бірге кешкі ас ішіңіз. Жағымды оқиғаларды еске түсіріңіз, әзілдесіңіз. Жақын адамдармен қарым-қатынас қиын жағдайда психологиялық қолдаудың қуатты ресурсы болып табылады.

Режим

Өзіңіздің де, үй шаруашылығыңыздың да күн тәртібін сақтауға тырысыңыз. Егер сіз жұмысты қашықтан атқаратын болсаңыз, өзіңізге жұмыс орнын жабдықтаңыз. Ұйықтауда жұмыс жасамаңыз

кереуетте немесе диванда нәтижесіз және тиімсіз. Ыңғайлы киімді таңдаңыз. Жұмыс уақытын анықтаңыз: басталу, түскі үзіліс, жұмыстың аяқталуы және бірнеше қысқа үзілістер. Ол үшін дабылды пайдаланыңыз. Жұмыс уақытынан кейін

Жаңартылған күні: 21.05.2020 10:17