Мұздағы қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері

15.12.2020

Төмен температураның басталуымен су айдындарында төтенше жағдайлар қаупі артады. Балалар мен қысқы балық аулауды ұнататындар оны бірінші болып беріктікке сынайды. Көптеген адамдар су қоймасының мұзына шығу әрқашан қауіпті екенін ұмытады! Су объектілеріндегі мінез - құлықтың негізгі ережелерін есте сақтау және сақтау маңызды, өйткені қарапайым сақтық шараларын орындау-Сіздің қауіпсіздігіңіздің кепілі!

Мұздағы жүріс-тұрыстың негізгі ережелері:

* Жұқа, қатпаған мұзға шығуға тыйым салынады!

Мұзға оның қалыңдығы тұщы суда кемінде 10 сантиметрге және тұзды суда 15 сантиметрге жеткенде ғана шығуға болады.

* Мұздың беріктігін көзбен шолып анықтауға болады: көк түсті мұз – берік, ал ақ түсті мұздың беріктігі 2 есе аз. Сұр, күңгірт ақ немесе сары реңктері бар мұз ең сенімді емес. Мұндай мұз ескертусіз жарылып кетеді.

* Ешқандай жағдайда мұзға тәуліктің қараңғы уақытында және нашар көрінгенде (тұман, қар жауған, жаңбыр) шығуға болмайды.

* Өзеннен өту кезінде мұз өткелдерін пайдаланыңыз.

* Мұздың беріктігін аяғымен тексеруге болмайды. Егер алғашқы қатты соққыдан кейін кем дегенде біраз су пайда болса, бұл мұздың жұқа екенін білдіреді, сіз онымен жүре алмайсыз. Бұл жағдайда жүктемені үлкен аумаққа бөлу үшін аяқты мұздан ажыратпай және оларды иықтың еніне орналастырмай, сырғымалы қадамдармен өзіңіздің ізіңізбен дереу жағаға шығу керек. Дәл түсетін кезде предостерегающем потрескивании мұз және білім онда жарықтар.

* Су қоймасы мәжбүрлі түрде өткен кезде, соқпақтарды ұстану немесе төселген шаңғымен жүру қауіпсіз болады. Бірақ егер олар болмаса, сіз мұзға түсер алдында айналаңызға мұқият қарап, алдағы маршрутты белгілеуіңіз керек.

* Су қоймасын топпен өткізген кезде бір-бірінен қашықтықты (5-6 м) сақтау қажет.

* Мұздатылған өзенді (көлді) шаңғымен ауыстырған дұрыс, бұл ретте: баяу қозғалу қажет; шаңғылық таяқтарды қауіп төнген жағдайда оларды дереу тастау үшін қолыңызға ілмектерді лақтырмай, қолыңызда ұстаңыз.

* Егер рюкзактар болса, оны бір иыққа іліп қойыңыз, бұл сіздің астыңыздағы мұз құлап кетсе, жүктен босатуды жеңілдетеді.

* Мұздатылған су қоймасына өзімен бірге ұзындығы 20 - 25 метр мықты бау, соңында үлкен тұйық ілмек және жүк алу қажет. Жүк сымды суға түсіп кеткен жолдасқа лақтыруға көмектеседі, зардап шеккен адам қолтықтарын байлап, сенімді ұстап тұруы үшін ілмек қажет.

* Ата-аналарыңыздан: балаларды мұзға (балық аулауға, шаңғымен және конькимен сырғанауға) қараусыз жібермеуіңізді сұраймыз.

· Ең жиі себептерінің қайғының су айдындарында - алкогольдік мастану. Адамдар қауіпке дұрыс жауап бермейді және төтенше жағдайда дәрменсіз болады.

Егер сіз мұз астына түсіп кетсеңіз:

* Басыңызға түспес үшін қолыңызды мұздың шетіне жайыңыз;

* Мүмкін болса, ағын сізді мұз астына түсірмейтін жусанның шетіне қарай жылжытыңыз;

* Жиегін сындырмай, кенеттен Қозғалмай мұзға шығуға тырысыңыз, кеудеңізбен сырғанап, кезекпен аяқтың бетіне шығарып, оларды кең етіп орналастырыңыз;

* Жылжып, жусаннан шығыңыз, содан кейін олар шыққан жаққа қарай жылжытыңыз.

Мұз астына түсіп кеткен адамды құтқару кезінде:

* көмекке барғаныңызды бірден айқайлаңыз;

* қолды кең жайып, жусанға жақындаңыз;

* қолдау аймағын ұлғайту және оларға жүгіру үшін шаңғы, фанера немесе тақтаны салыңыз;

* жусанның шетіне жетуге болмайды, әйтпесе сіз өзіңізді суда таба аласыз;

* белдіктер мен шарф, кез-келген тақта, шаңғы, шана адамды құтқаруға көмектеседі;

* жәбірленушіден 3-4 м бұрын байланған заттарды лақтыру керек;

* батыл және тез әрекет етіңіз;

* зардап шегушіге қолда бар құралды беру, оны мұзға шығару және қауіпті аймақтан еңбектеп қозғалу.

Суда зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету:

* егер сұйықтық тыныс алу жолына түссе, зардап шеккен адам ауыз қуысын тазалап, оны асқазанға тізеге қойып, басы жерге іліп, кеуде мен артқы жағын қатты басып, асқазан мен өкпеден суды алып тастау керек;

* жасанды тыныс алуды орындауға кірісу;

* жәбірленушіден барлық киімдерді алып тастап, сығып алу керек, содан кейін (егер құрғақ болмаса) және полиэтиленмен орау керек (жылыжай әсері бар);

* жалпы салқындаған кезде зардап шегушіні мүмкіндігінше тез жылы (жылытылатын) үй-жайға жеткізу қажет. Дереу жедел жәрдем шақырыңыз. Ылғал киімді алыңыз, жылуды жабыңыз, ыстық су бөтелкелерімен жабыңыз, ыстық шай ішіңіз.

Өзіңізді және жақындарыңызды қорғаңыз!

Егер сіз су объектісіндегі жазатайым оқиғаның куәгері болсаңыз немесе өзіңіз осындай жағдайға тап болсаңыз және оқиға туралы хабарлау мүмкіндігі болса, шұғыл түрде ҚР ТЖМ-ге "01" телефон нөмірі немесе "112"ұялы телефоны бойынша хабарласыңыз.